Obława Augustowska
Na przełomie czerwca i lipca 2015, nakładem wydawnictwa Bellona SA w Warszawie, wydano książkę Teresy Kaczorowskiej „Obława Augustowska” (jest dostępna w księgarniach i przez Internet).
W Polsce 12 lipca 2015 był obchodzony, po raz pierwszy, jako Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – Sejm RP uchwalił to Ustawą 9 lipca br. W weekend, 18-19 lipca 2015, odbyły się w Augustowie i Gibach główne obchody 70. rocznicy tej stalinowskiej zbrodni.
Promocje książki Teresy Kaczorowskiej „Obława Augustowska”:
– w Klubie Ronina, Dom Dziennikarza w Warszawie, 17 sierpnia 2015, o godz. 20.00.
– w Galerii B.Biegasa PCKiSz w Ciechanowie, 16 września, 2015, godz. 18.00
– na VII Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe (kino Goplana), 25 września 2015, godz. 11.00
– w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, ul. 1 Praskiego Pułku 31, 13 października 2015, godz.19.00
– w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, Czytelnia Naukowa nr XX, ul. Van Gogha 1, 14 października 2015, godz.19.00
– na XXIV Targach Książki Historycznej w Zamku Królewskim w Warszawie, 29 listopada 2015 r., godz. 12.00-14.00, Teresa Kaczorowska podpisuje swoją książkę „Obława Augustowska” na stoisku Wydawnictwa Bellona S.A.
– Stany Zjednoczone; 3-19 marca 2016 r. – na zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej, Polonii for Poland oraz klubów „Gazety Polskiej” – przemierzyła 5 stanów USA (New York, New Jersey, Connecticut, Illinois, Massachusetts). Odbyła 12 spotkaniach z amerykańską Polonią (zaliczyła 5 startów i 5 lądowań, setki kilometrów samochodami, wiele wywiadów w mediach polonijnych).
– 23 kwietnia 2016 r., na V Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku i towarzyszącemu festiwalowi literackiemu „Na pograniczu kultur”, na stoisku Bellony SA (nr 9)w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w godz. 12.00-14.00, podpisywała swoje książki: „Obława Augustowska” oraz „Dzieci Katynia„ .
– 11 maja 2016, godz. 16.00 – w ramach czwartej dorocznej edycji „Maj na Foksal”, Dom Dziennikarza, Warszawa, ul. Foksal 3/5
-19 maja 2016, godz.18.00 – Muzeum Okręgowe w Suwałkach
– 2 czerwca 2016, godz. 14.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie (spotkanie w sali teatralnej I LO)
– 13 października 2016 – Archiwum Państwowe w Suwałkach, w ramach konferencji „Obława Augustowska. Fakty, kontesty, postulaty badawcze”
– 11 listopada 2016, godz. 20.00 – Centrum Polskie im.Jana Ignacego Paderewskiego w Brukseli, Rue du Croisssant, 68 (Belgia)
– 12 listopada 2016, godz. 14.30 – Salon Kultury Polskiej w Liege (Belgia)
Poniżej Info o tej książce.
Od Autorki:
Książka „Obława Augustowska” przybliża mało znaną, a największą „w wyzwolonej Polsce” i zupełnie do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku, nazywaną Obławą Augustowską, Obławą Lipcową, albo „małym Katyniem” czy „kolejnym Katyniem”. Dokonały jej liczące ok. 45 tysięcy regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomagane przez UB, MO oraz 160 polskich żołnierzy 1. Praskiego Pułku Piechoty. Siły te wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej oraz jej obrzeża i przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną.
Zatrzymano ponad 7 tysięcy ludzi podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego, a także sokólskiego. Sowieci utworzyli dla nich tzw. obozy filtracyjne: w stodołach, chlewach, magazynach i szopach miejscowych gospodarzy. Przesłuchiwano w nich zatrzymanych, bito i torturowano – metodami wyprodukowanymi w stalinowskim aparacie okrucieństwa i terroru.
Do dziś nie wiadomo co stało się z dużą liczbą zaginionych bez wieści Polaków – jak ich zlikwidowano, gdzie, w jakich miejscach zostały zakopane zwłoki. Do tej pory podawano, że liczba ofiar Obławy Augustowskiej wynosi 592 osoby – Odział IPN w Białymstoku prowadzi też w takim kierunku śledztwo. Jednak w świetle ostatnich badań, a szczególnie od czasu ujawnienia tajnych szyfrogramów – przez Nikitę Pietrowa ze Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie – wiadomo, że ofiar Obławy było więcej, nawet około 2 000.
Tę dopiero teraz odkrywaną zbrodnię starałam się przybliżyć za pomocą dokumentalnych reportaży o siedmiu osobach z powiatów augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego. Wszystkie one żyją, spotykałam się z nimi osobiście, czasem wielokrotnie. Jest wśród nich żołnierz podziemia niepodległościowego z Puszczy Augustowskiej, były młodociany partyzant Marian Tananis z Sejn (rocznik 1929), skazany po wojnie na 15 lat komunistycznych więzień, ale ocalony z Obławy. Pozostali moi bohaterowie to członkowie rodzin ofiar Obławy – córki i synowie oraz rodzeństwo pomordowanych.
Siedem dokumentalnych reportaży, opatrzonych zdjęciami, dokumentami archiwalnymi, a także fotografiami współczesnymi, oparte na faktach i autentycznych przeżyciach konkretnych ludzi – sprawdzone także w źródłach historycznych, archiwaliach lokalnych, materiałach rodzinnych – mają niezwykłą wymowę. Książka uświadamia nam jednoczenie, że mieszkańcy regionu dotkniętego zbrodnią wciąż pamiętają, cierpią i czekają na jej wyjaśnienie oraz na ujawnienie dołów śmierci ich najbliższych.
Fragmenty tekstów znanych historyków z tej książki:
Nikita Pietrow, „Memoriał”, Moskwa.
Na początku lat 90. XX wieku Główna Prokuratura Wojskowa Rosji zbierała materiały i prowadziła własne dochodzenie w sprawie tej stalinowskiej zbrodni, ale niestety nie zdecydowała się ogłosić prawdy. W oficjalnej odpowiedzi, przekazanej Polsce w styczniu 1995 roku, Główna Prokuratura Wojskowa wstydliwie przemilczała to zabójstwo bez jakiegokolwiek sądu części zatrzymanych podczas Obławy, mimo iż potwierdziła fakt aresztowania przez organy kontrwywiadu SMIERSZ 592 polskich obywateli.
Do tej pory rosyjscy przywódcy oficjalnie nie przyznali się do popełnienia zabójstwa i nie nazwali Obławy zbrodnią. Nie było rzetelnego śledztwa, z wyraźnymi i jasnymi odpowiedziami gdzie zniknęli aresztowani Polacy. Zbrodnię tę postanowiono przemilczeć. Stronie polskiej, ani rodzinom ofiar Obławy Augustowskiej, Rosja nie przedstawiła kompletnych list tych, którzy „zniknęli” i nie podała żadnych informacji o miejscu kaźni.
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie, historycy z Augustowa:
Pamięć o Obławie Augustowskiej trzeba ponieść dalej, uczynić ogólnonarodową. Wierzymy, że reportaże Teresy Kaczorowskiej przyczynią się do tego. Talent literacki, chęć skorzystania z ustaleń historyków, zmysł bystrego obserwatora, powiązany z wyczuciem psychologicznym i, nade wszystko, z wrażliwością, pozwoliły autorce stworzyć ciekawe portrety świadków historii i nadać wysłuchanym opowieściom interesującą formę.
Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badacz dziedzictwa kulturowego, dziennikarka (prezes Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie), prozaik i poetka, animatorka kultury (prezes Związku Literatów na Mazowszu). Jest autorką kilkunastu książek (w tym trzykrotnie wznawianej „Dzieci Katynia”, wydanej także w j. angielskim w Stanach Zjednoczonych pt. „Children of the Katyn Massacre”) oraz wielu artykułów prasowych i naukowych, uczestniczką licznych spotkań autorskich i konferencji na obydwu półkulach świata. Uhonorowana ważnymi nagrodami i odznaczeniami, ostatnio Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010) oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014).
2015-07-16