XXI ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji
We wtorek 15.06.2021 r. po raz drugi ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO odbyła się w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie (Krzywej Hali).
Wręczono mosiężną statuetkę „Złote Pióro” za najlepszą książkę 2020 r., był koncert poezji Krzysztofa K. Baczyńskiego, a w krużgankach odsłonięto ciekawą wystawę poetycko-plastyczną „Fake news” – zdjęcia z uroczystości poniżej
„Złote Pióro” dla literata z Grójca – materiał video
Mimo iż impreza odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym i mogło w niej uczestniczyć niespełna 20 osób, to przybyli ludzie pióra i miłośnicy literatury z Ciechanowa, Przasnysza, Płońska, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Działdowa.Organizatorami byli Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna, a dofinansował ją Prezydent Miasta Ciechanów.
Głównym punktem XXI ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji było rozstrzygnięcie kolejnego, już XVIII Konkursu na Książkę Roku Związku Literatów na Mazowszu. Prowadząca spotkanie prezes ZLM, dr Teresa Kaczorowska, poinformowała najpierw o wydanych w ubr. publikacjach członków ZLM. Dorobek skupionych w ZLM pisarzy jest niemały, bo w 2020 r. ukazało się 9 autorskich książek, w tym 6 tomów wierszy: „Pastelowa mozaika” Anny Wandy Ludwiczak „Listy do Marii Konopnickiej” Teresy Kaczorowskiej ,Kluczem modlitwy otwieram dzień” Barbary Krajewskiej „Siedem marzeń głównych” Krzysztofa Martwickiego i „Rajskie kamyki” Bożenny B. Parzuchowskiej, a także 3 książek prozą: dwóch Andrzeja Z. Roli-Stężyckiego – „Nieznamierowice. Niegdyś miasto” i „Rubieże Przysuchy” oraz Teresy Kaczorowskiej – „Było ich 27”, a także książeczki dla dzieci „Zaczarowani przyjaciele”Marianny Olkowskiej.
Ponadto ukazały się dwa autorskie kalendarze: Juliusza Erazma Bolka (poetycko-plastyczny) i Marka Piotrowskiego (archeologiczno-historyczny) oraz kolejny numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” nr 22 „Stefan Gołębiowski (1920-1991), poeta, tłumacz Horacego”.
Nie wszystkie publikacje mogły uczestniczyć w konkursie, bo niektórzy autorzy nie dosłali ich do oceny, zmarli (jak Barbara Krajewska), albo otrzymali „Złote Pióro” już trzykrotnie i nie mogą uczestniczyć w konkursie (Teresa Kaczorowska). Książki oceniało 5-osobowe jury: ks. dr Eligiusz Dymowski (poeta, krytyk literacki z Krakowa, przewodniczący jury), Olga Zmudczyńska-Pabich (kierownik Wydziału Kontaktów Społecznych, Urząd Miasta Ciechanów), Alicja Wodzyńska (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie), Ewa Krysiewicz (polonistka) i Dariusz Węcławski (poeta, wiceprezes Związku Literatów na Mazowszu). Nagrodą w tym konkursie, fundowaną od 2003 r. przez Związek Literatów na Mazowszu, jest Złote Pióro” – mosiężna statuetka autorstwa Marka Zalewskiego. Eligiusz Dymowski ogłosił, że tym razem trafiła ona do Andrzeja Z. Roli-Stężyckiego, za książkę Nieznamierowice. Niegdyś miasto.
– Jest to dla mnie wielka radość i zaszczyt, że odkrywanie mojej małej ojczyny zostało docenione – powiedział laureatAndrzej Z. Rola-Stężycki z Grójca, pisarz, geneaolog, regionalista, fotografik, autor ponad 20 książek dot. płd. Mazowsza.
Warto dodać, że laureatami „Złotego Pióra” byli wcześniej: Teresa Kaczorowska (2003), Alfred Borkowski (2004), Teresa Kaczorowska (2005), Hanna Jolanta Wiśniewska (2006), Igor Kantorowski (2007), Józef Pless (2008), Teresa Kaczorowska (2009), Igor Kantorowski (2010), Barbara Krajewska (2011), Stefan Chojnowski (2012), Bożenna Beata Parzuchowska (2013), Jerzy Stanisław Czajkowski (2014), Ryszard Tarwacki (2015), Krzysztof Martwicki (2016), Juliusz Erazm Bolek (2017), Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki (2018), Wiktor Golubski (2019).
Po prezentacji nagrodzonej książki przez laureata odbył się wzruszający koncert – z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, żołnierza AK poległego w Powstaniu Warszawskim. Wystąpili: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitary, harmonijka ustna) i Krzysztof Domański (gitara akustyczna), którzy z wirtuozerią wykonali utwory z płyty „Z wiatrem / Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, wydanej przez Polskie Radio, z muzyką i w interpretacji Sławomira Zygmunta z Warszawy.
W programie XXI ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji było też otwarcie pomysłowej wystawy plastyczno-poetyckiej „Fake news” Luizy Kwiatkowskiej i Juliusza Erazma Bolka, którą w krużgankach Krzywej Hali można oglądać przez najbliższy miesiąc. Juliusz Erazm Bolek, poeta z Warszawy, jest nie tylko członkiem Związku Literatów na Mazowszu, ale też wiceprezesem Związku Pisarzy Katolickich, które przyznaje „Nagrodę za Wiersz Roku”. Korzystając z okazji wręczył ją(za 2019 rok) w bibliotece dla Marka Czuku, poety z Łodzi.
Zdjęcia z uroczystości – XXI ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji