XX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie
W dniach 4-5 czerwca 2009 odbyła się XX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie. Uczestniczyli w niej zaproszeni pisarze: dr Tadeusz Witkowski (USA), Mira Niewińska (Francja), Adam Wiesław Kulik i Waldemar Michalski (Lublin), Artur Rojek (Warszawa) oraz literaci z Płn Mazowsza: Barbara Krajewska, Stefan Chojnowski, Alfred Borkowski, Teresa Kaczorowska, Stanisław Kęsik, Barbara Sitek-Wyrembek, Sławomir Zdun, Ryszard Tarwacki, Krzysztof Turowiecki. Przybyła też pięcioosobowa delegacja z rodzinnej Lubelszczyzny „Posła Prawdy”- z Zespołu Szkół im. A. Świętochowskiego z Łukowa.
Organizatorami tegorocznej Wiosny było, obok Związku Literatów Polskich Oddział Ciechanów – Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), którego pracownicy towarzyszyli stale pisarzom przez dwa piękne wiosenne dni, wspaniale przygotowując imprezę od strony technicznej. Uczestników odwiedziła też dyrektor Muzeum Hanna Nadratowska-Długoszewska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego w Warszawie oraz mediów regionalnych.
Pierwszego dnia, po przedpołudniowych spotkaniach autorskich w szkołach gminy Sońsk, zwiedzano Muzeum Pozytywizmu, po którym oprowadzał starszy kustosz – Jarosław Wałaszyk. Spacerowano też po Gołotczyźnie, zapoznając się ze śladami „Posła Prawdy”; złożono kwiaty na jego grobie, a o godz. 18.00 – w kościele pw. św. Wita Modesta Crescenci w Sońsku – odbyła się msza św. w intencji A. Świętochowskiego i uczestników XX Wiosny Literatury w Gołotczyźnie. Kolację spędzono przy ognisku, słuchając koncertu folkowego w wykonaniu LZA Ciechanów.
W piątek, 5 czerwca, rano, rozstrzygnięto IV Konkurs Literacki „O Laur Posła Prawdy”. Jurorzy: Darek Foks (przewodniczący), Teresa Kaczorowska i Marek Piotrowski, po przeczytaniu sześciu konkursowych prac literackich w kategorii II (brak zgłoszeń w I kategorii), złożonych z dwóch esejów i czterech opowiadań, postanowiło przyznać I Nagrodę za esej pt. „Ironiczne szczekanie pióra” pióra Anny Kokot z Przeźmierowa pod Poznaniem, II Nagrodę – za opowiadanie Elżbiety Janiszewskiej – Ronisz z Warszawy i III Nagrodę – za opowiadanie Ryszarda Tarwackiego z Jońca. Wyróżnieniem honorowym jury uhonorowało też opowiadanie Stefana Chojnowskiego z Soboklęszcza w gm. Sońsk. Jurorzy podkreślili, że konkurs zgromadził prozę fabularną i eseistyczną, w większości godną wyróżnienia i druku.
Są to tzw. literackie dokumenty życia społecznego: obrazki obyczajowe z bohaterami dawnego i nowego typu; i ogląd świata z różnych miejsc. Były klimaty poetyckie – fascynacji wsią, przyrodą, zakochania, małych ojczyzn – a także opisanie różnorodnej mentalności: od entuzjastów po abnegatów. Jeszcze nie w pełni wyartykułowane są refleksje i eseje krytyczne, filozoficzne. Sumując, mimo iż wpłynęło tylko sześć prac (i tylko w II kategorii), IV Ogólnopolski konkurs jurorzy uznali za udany, jako wiązanie idei Posła Prawdy ze współczesnością i jako realizowanie się talentów współczesnych autorów.
Laureatom i wszystkim przybyłym do Gołotczyzny koncertował chór z Ukrainy, który był akurat uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Chórów w pobliskim Ciechanowie. Tego dnia odbyły się też warsztaty literackie dla młodzieży, które prowadził Waldemar Michalski, literat i sekretarz kwartalnika „Akcent” w Lublinie. Wiosnę zakończył odczyt biograficzny o Aleksandrze Świętochowskim, wygłoszony przez kierownika Muzeum Pozytywizmu Jarosława Wałaszyka.
W sumie jubileuszowa XX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie była bardzo udana. Dopisała pogoda, co jest szczególnie ważne, kiedy przebywa się w sielskości zabytkowych dworów i rozległego parku w „laboratorium polskiego Pozytywizmu”. Przybyli goście byli zaskoczeni pięknem tego miejsca, świetnym jego utrzymaniem, bogatymi zbiorami muzealnymi, świetną organizacją imprezy. Adam Wiesław Kulik zapamięta też Gołotczyznę jako miejsce szczęśliwe, bo w czasie swego pobytu przyznano mu Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina. Warto jeszcze dodać, że współorganizatorami byli też Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie oraz Parafia w Sońsku
(„Ciechanowskie Zeszyty Literackie”, nr 11, Ciechanów 2009)