Specjalny „polski Pulitzer” dla Teresy Kaczorowskiej
„ Z wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców. Z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej – morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej” – tak umotywowano przyznanie Nagrody Specjalnej Fundacji Solidarności Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dr. Teresie Kaczorowskiej za książkę „Obława Augustowska”(wydaną w 2015 r. przez Bellona S.A.).
Dziennikarce, literatce, animatorce kultury mieszkającej w Ciechanowie (piąty rok kierującej Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie), autorce kilkunastu książek, m.in. „Dzieci Katynia”, która miała już trzy wydania w Polsce oraz dwa w j. angielskim w USA.
Wręczenie dorocznych nagród dziennikarskich („polskich Pulitzerów”) odbyło się już po raz 23. w Centrum Prasowym w Warszawie. W uroczystej Gali wręczania laurów, w czwartek 28 stycznia 2016 r., trwającej ponad cztery godziny, uczestniczyła elita dziennikarstwa polskiego, w tym Teresa Kaczorowska. Nagrodę specjalną wręczał jej prezes SDP, a zarazem przewodniczący Jury Nagród SDP, Krzysztof Skowroński. Na spotkaniu byli m.in.: wydawca – dyr. Bellony S.A. Waldemar Michalski oraz burmistrz Augustowa Wojciech Walulik (na zdjęciach).
Warto dodać, że nagrody SDP są od 23 lat przyznawane w kilkunastu kategoriach. Laur SDP 2015 otrzymał Bronisław Wildstein, natomiast dwie równorzędne Nagrody Wolności Słowa – za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka – trafiły do Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza za książkę „Resortowe dzieci. Służby” (Wydawnictwo Fronda, 2015), a także do Michała Rachonia za relację na żywo z zeznań Prezydenta Komorowskiego w sprawie Afery Marszałkowej (Telewizja Republika, 18 grudnia 2015).