Otwarcie Dworu Krasińskich
Dopiero po 100 latach udało się zbudować w Opinogórze Dwór Krasińskich, wedlug projektu Józefa Gałęzowskiego z 1908 r. Mieścić się w nim będzie część Muzeum Romantyzmu. Uroczyste otwarcie, z udziałem trzech marszałków Mazowsza, odbyło się w piątek, 12 września. Teresa Kaczorowska będzie w nim prowadzić Opinogórskie Spotkania z Literaturą (raz w kwartale, z wybytnymi pisarzami).
Nowy Dwór jest nieco zmodyfikowany, bo zaprojektowane w 1908 r. wnętrza mieszkalne dostosowano do potrzeb muzealnych. Liczy trzy kondygnacje i ok. 1 800 m.kw. powierzchni użytkowej ((40 m długości i 20 m szerokości). Głównym obszarem muzealnym jest parter, gdzie pod okiem kustosza Janusza Królika (kierował Muzeum Romantyzmu w Opinigórze przez ok. 40 lat), otwarto stałą ekspozycję „Romantyzm Polski”. Podziemia nowego obiektu stanowią szatnie i zaplecze konserwatorsko-magazynowe, zaś pierwsze piętro – pracownie i administracja.
– Nigdy nie wierzyłem dyrektorowi Królikowi, że uda się ten projekt kiedykolwiek zrealizować, uważałem, że jest szaleńcem. Okazało się jednak, że miał rację, a szaleniec to ja – żartował potomek rodu, niedoszły ordynat Piotr Krasiński.
Istniejące do tej pory w opinogórskim zespole pałacowo-parkowym pozostałe obiekty zabytkowe mają już nowe role. W neogotyckim Zameczku Zygmunta Krasińskiego będzie się mieścić muzeum biograficzne trzeciego wieszcza. Natomiast w oficynie dworskiej pozostanie biblioteka i zaprezentuje się rodzina Krasińskich wraz z epoką napoleońską, przez pamięć dla ojca poety – Wincentego Krasińskiego, który był u Napoleona Bonaparte generałem i dowódcą Pułku Szwoleżerów Gwardii. Został też zrewitalizowany 18-hektarowy zabytkowy park. Ma nowe alejki, ogrodzenie, ławki, nawet niektóre jego elementy zmieniły swoje miejsce, jak np. pomnik Zygmunta Krasińskiego, czy ławeczka miłości…
– Przywracamy w Opinogórze przestrzeń historyczną. W najbliższych latach powstanie jeszcze Europejski Ośrodek Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego (w byłym budynku szkoły podstawowej), zostanie odbudowana dawna oranżeria, zacznie działać gospodarstwo folwarczne z ptaszarnią – mówił w czasie otwarcia Dworu Krasińskich, obecny dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman Kochanowicz. Najbardziej dziękował za wsparcie finansowe reprezentantom UMWM, wręczając im specjalne podziekowania. Inwestycję sfinansował samorząd wojewódzki, kwotą 13 mln zł.
Na uroczyste otwarcie Dworu Krasińskich dojechało aż trzech marszałków Mazowsza: Adam Struzik oraz wicemarszałkowie Ludwik Rakowski i Stefan Kotlewski, a także dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Andrzej Lach. W Opinogórze obecne też były władze samorządowe z okolicznych powiatów, miast i gmin, bardzo licznie przybyli przedstawiciele świata kultury, nauki, oświaty, duchowieństwa.
Uroczystość trwała kilka godzin, zaczynając się od mszy św. w opinogórksim kościele (z piękną homilią o roli domu – dworu), poprzez składanie kwiatów na grobie i przy pomniku Zygmunta Krasińskiego, zwiedzanie muzeum, koncert poetycko-muzyczny, przemówienia okolicznościowe, aż do lunchu.
– Mamy dziś radosną chwilę, gdyż oddajemy do użytku kolejny obiekt kultury na Mazowszu. Jest on naszą dumą, cennym nawiązaniem do przeszłości z myślą o przyszłości – mówił marszałek Adam Struzik, który przecinał wstęgę, otwierając Dwór.
Muzeum Romantyzmu to mekka poetów. Przyjeżdżają oni do miejscowości trzeciego narodowego wieszcza od czasu, kiedy w 1859 r. spoczął w podziemiach miejscowego kościoła. W Opinogórze odbywają się też Międzynarodowe Jesienie Poezji, Ogólnopolskie Konkursy Poezji „O Laur Opina”, comiesięczne koncerty muzyki romantycznej i poezji. Od października rozpocznie się cykl Opinogórskich Spotkań z Literaturą, które raz w kwartale poprowadzi Teresa Kaczorowska. Będą to spotkania z wybitnymi pisarzami. Jako pierwszy, 16 października, wystąpi Janusz Krasiński z Warszawy.