Odczyt o Bolesławie Biegasie
W środę, 8 lutego 2012 r., w Galerii im. B. Biegasa, dr Teresa Kaczorowska wygłosiła odczyt dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorem spotkania było Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie. Tematem odczytu był patron Galerii PCKiSz – Bolesław Biegas (1877-1954) – artysta wywodzący się spod Ciechanowa – utalentowany rzeźbiarz i malarz, autor 16 dramatów, kilku rozpraw na temat sztuki.
W Europie należy on dziś do najbardziej cenionych artystów, a w Polsce jest wciąż mało znany. Można powiedzieć, że jego dorobek artystyczny nad Wisłę nie dotarł i Biegas nie zaistniał w narodowej świadomości. Powodów tego stanu jest kilka: osiedlenie się artysty na stałe w Paryżu (1901), krytyka jego twórczości w ojczyźnie, śmierć w okresie komunizmu, który to system całkowicie odrzucił, decydując się na powierzenie spuścizny polskim kręgom emigracyjnym. Wszystko to sprawiło zaklasyfikowanie jego twórczości przez największe autorytety w kraju jako dekadenckiej, wstecznej, zdegenerowanej.
Podobnie jak twórczość, nieznana jest również biografia Biegasa oraz niełatwa, choć niemal cudowna, jego droga artystyczna oraz dochodzenie do sławy. Dużą rolę odegrało na niej kilku zacnych obywateli Ziemi Ciechanowskiej – ks. Aleksander Rzewnicki z Koziczyna (gdzie urodził się jako Bolesław Biegalski), znany mecenas kultury dr Franciszek Rajkowski, hrabia Adam Krasiński oraz pozytywista Aleksander Świętochowski.
Tematy te przybliżyła dr Kaczorowska w interesujący sposób multimedialny. Po wykładzie wszyscy mogli obejrzeć dzieła sławnego rodaka na trwającej jeszcze wystawie – w jedynej w świecie Galerii im. B. Biegasa.