Teresa Kaczorowska – reportażystka, poetka i historyk, zajmuje się od ponad 20 lat mało znanymi, nieodkrytymi do tej pory tematami w polskiej historii, w tym o zbrodni katyńskiej z 1940 r. W 2013 r. zajęła się Obławą Augustowską, największą i do dziś niewyjaśnioną powojenną zbrodnią komunistyczną, nazywaną „kolejnym Katyniem”.
Spotkanie online, 3 marca 2021 r. – a dokładnie na ten dzień Polski PEN Club ustanowił Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek -dotyczyło ostatniej prozatorskiej książki dr. Teresy Kaczorowskiej pt. „Było ich 27” (Warszawa 2020). Dla autorki spotkanie nie było łatwe, bo najtrudniej mówić do pustej sali… Ale w ciągu pełnej godziny dokumentalistka starała się przybliżyć największą zbrodnię komunistyczną z lipca 1945 r., także w kontekście historycznym. Przypomniała okupację Polski przez Niemicy hitlerowskie, powstanie polskiego Podziemia niepodległościowego już jesienią 1939 r., późniejszą walkę z okupantami – najpierw z niemieckimi, później z sowieckimi, a potem opanowanie Polski przez sowiecką dominację.
Podkreśliła, że w Podziemiu niepodległościowym uczestniczyło też wiele kobiet. Do dziś wiadomo o nich niewiele, a są to „Panny niezłomne’, czy Panny wyklęte”, które potrafiły do końca w walce o Niepodległą zachować się „jak trzeba”.
Na ten temat opowiada ostatnia książka Teresy Kaczorowskiej „Było ich 27” (Warszawa 2020). Przybliża ona 27 młodych kobiet zaangażowanych w podziemny ruch niepodległościowy, starając się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego dziewczyny działały w ruchu oporu? Jaką w Podziemiu pełniły rolę?
Zachęcamy do lektury niezwykłej książki dr. Teresy Kaczorowskiej „Było ich 27” (Warszawa 2020) – którą można zakupić w formie elektronicznej lub drukowanej.
Poniżej materiał video ze spotkania