Następnie zaprosiła na scenę gościa spotkania dr Dariusza Tomasza Lebiodę z Bydgoszczy – znanego pisarza i krytyka literackiego. Na wstępie szczegółowo przedstawiła sylwetkę pisarza:
Dr Dariusz Tomasz Lebioda to twórca niezwykle wszechstronny – poeta, prozaik, krytyk literacki, wykładowca akademicki, tłumacz, redaktor, podróżnik, wydawca, fotografik i malarz, a także animator kultury.
Urodził się 23 kwietnia 1958 roku w Bydgoszczy, gdzie do dziś mieszka. Jego dzieciństwo, jak wspomina w swojej autobiograficznej powieści Aleja Klonów, było pełne wrażliwości i smutku. Od najmłodszych lat fascynowały go ptaki, zwłaszcza jerzyki, które wzbudzały w nim refleksję nad życiem. „Patrzyłem na latające w przestrzeni ptaki i cieszyłem się, że istnieją, że ja istnieję i że istnieją inni ludzie i cały ten boski świat” – wspomina Lebioda.
Jego wczesne zainteresowania ptakami miały wpływ na późniejszą twórczość. „Zaczęło się to wszystko od książki Jana Sokołowskiego Ptaki Polski, dzięki której poznałem prawie wszystkie gatunki skrzydlatych zwierząt występujących w naszym kraju.” Lebioda zgłębił ten temat także w swojej pracy magisterskiej dotyczącej symboliki ornitologicznej.
W twórczości Lebiody pojawia się szeroki wachlarz tematów – od literatury romantyzmu, po współczesne opowieści z podróży. W swoich licznych wierszach często oddaje hołd przyrodzie i ptakom, a jego utwory odzwierciedlają głębokie przeżycia związane z naturą. „Widziałem ibisy i czaple, pelikany i ślepowrony, wiele dzięciołów, epoletników, blue jays i wszelkie inne skrzydlate stworzenia” – pisał po swojej podróży do Florydy. Fascynacje ptakami przewijają się również w jego późniejszych książkach, takich jak Jaskółki Mickiewicza.
Lebioda, znany nie tylko jako poeta, ale także jako aktywny krytyk literacki i wykładowca akademicki, poświęcił swoją twórczość analizom literatury, szczególnie epoki romantyzmu. Jego praca doktorską, zatytułowaną Żywioł italomickiej natury w twórczości Adama Mickiewicza, obronił w 1994 roku na Uniwersytecie Gdańskim.
Przybliżając jego bogaty dorobek literacki, Kaczorowska podkreśliła, że Lebioda stale rozwija swoje zainteresowania. Jego twórczość to nie tylko poezja, ale także prace historyczno-literackie, krytyczne teksty oraz eseje podróżnicze. Jako podróżnik, odwiedził wiele zakątków świata, a każda z jego podróży zostawiała ślad w postaci nowych cykli wierszy – od Wierszy chińskich po Ormiańską tancerkę i Złotą źrenicę.