Ukazała się długo oczekiwana kolejna książka Teresy Kaczorowskiej o Obławie Augustowskiej.

Ukazała się długo oczekiwana kolejna książka Teresy Kaczorowskiej o Obławie Augustowskiej.

Tym razem autorka pokazuje ją poprzez los największego jej społecznego orędownika, ks. prałata Stanisława Wysockiego z Suwałk, który jako dziecko w wieku 7 lat stracił w tej największej powojennej zbrodni komunistycznej ojca i dwie siostry. I przepadli oni do dziś bez wieści…. Nie wiadomo nawet gdzie zakopano ich ciała…

Ustalono już pierwsze spotkania z autorką tej książki:
– 10 lipca 2024, 17.00 – Muzeum Okręgowe w Suwałkach
– 11 lipca 2024, 17.00 – Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach (przy bazylice)
– 12 lipca 2024, 11.00 – Uroczystość w Gibach
– 5 września 2024 r. – 17.00 – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie, ul. Józefa Wybickiego 1

– 21 września 2024 r. – 16.00 – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży / Aula Jana Pawła II

Serdecznie zapraszam! Szczegóły poniżej na plakatach. Można będzie nabyć tę książkę bezpośrednio u wydawcy. Zapraszamy!!!

*Z RECENZJI:*

„Naród to rodzina rodzin” – mówił bł. Kardynał Stefan Wyszyński. Biografia ks. prałata Stanisława Wysockiego autorstwa pani Teresy Kaczorowskiej stanowi ważny przyczynek do poznania historii nie tylko Kościoła katolickiego w trudnych latach komunizmu w Polsce, ale przede wszystkim do zdefiniowania niezwykłości polskiego kapłaństwa. Jest ono bowiem ściśle związane z dbałością i wolą upamiętnienia w przestrzeni publicznej i w pamięci Narodu, ważnych i na ogół tragicznych wydarzeń z historii Polski, takich jak Obława Augustowska z lipca 1945 r.

Posługa duszpasterska ks. prałata, jego zaangażowanie jako budowniczego kościołów, itd. także zasługują na szacunek, ale szczególnie istotnym w Jego biografii kapłańskiej jest zaangażowanie na rzecz wsparcia polskich rodzin, dotkniętych najpierw traumą Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., a następnie traumą niepamięci. Ks. prałat dzięki swojemu zaangażowaniu społecznemu wpisał te rodziny oraz ich historie do depozytu polskości, przyczynił się do wychowania Polaków w duchu pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej. Kapłaństwo ks. prałata stanowi w tym zakresie kontynuację najlepszych wzorców kapłaństwa polskiego ostatniego stulecia – Jana Pawła II, czy szczególnie Prymasa Tysiąclecia ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

*prof. Jan Żaryn*

Książka, którą oddajemy w ręce Czytelnika, wprowadza nas w świat Obławy Augustowskiej, świat świadomych siebie Polaków, którzy za polskość stali się ofiarami, a zarazem w świat morderców, których zadaniem było przeprowadzenie na Polakach zbrodni doskonałej, doskonalszej niż Katyń. Jednak my, spadkobiercy tamtych idei, nie możemy tego puścić płazem, musimy odzyskiwać ofiarę po ofierze, szczegół po szczególe, aż odnajdziemy wszystkich, by godnie ich pochować i złożyć im należny hołd.

Postacią, która w sposób niewyobrażalny przysłużyła się odzyskiwaniu pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej, jest. ks. prałat Stanisław Wysocki. Zaangażowanie to płynęło nie tylko z racji patriotycznych, ale również głęboko osobistych: najbliżsi ks. prałata (dwie siostry i tata) zostali porwani na rozkaz sowieckich oprawców i zaginęli bez wieści. Ale ks. prałat Stanisław Wysocki podejmując trud poszukiwań, nie zemsty szukał, a prawdy. Ta idea przyświecała też Autorce tej książki: przeprowadziła rozległą kwerendę, docierając do nieznanych źródeł i do zapomnianych osób. To ważny wkład w odzyskanie prawdy o ludobójczej  Obławie Augustowskiej. Książka bez wątpienia cenna, warta upowszechnienia, napisana komunikatywnym językiem.

*prof. zw. Dr hab. Piotr Jaroszyński*

*Kierownik Katedry Filozofii Kultury i Retoryki, Katolicki Uniwersytet Lubelski*

OBŁAWA AUGUSTOWSKA W OCZACH ŚWIADKA. KS. STANISŁAW WYSOCKI, ORĘDOWNIK PRAWDY O OBŁAWIE AUGISTOWSKIEJ
Teresa Kaczorowska
Format B- 5
Ilość stron 272
ISBN 978-83-9711-730-3

Publikacja o Obławie Augustowskiej pokazana poprzez los księdza prałata Stanisława Wysockiego (ur. 1 marca 1938 r.), niezłomnego kapłana, świadka historii i społecznego bojownika o prawdę o Obławie Augustowskiej. Mocno doświadczonego już w dzieciństwie, kiedy w lipcu 1945 r. Rosjanie przy pomocy polskich komunistów, zabrali na Jego oczach ojca i dwie siostry, którzy przepadli bez wieści.

Książka ta opowiada również o Jego młodości z piętnem „rodziny bandyckiej”, o pracy duszpasterskiej, w tym jako charyzmatycznego duszpasterza Kościoła Młodych w Łomży, kapelana łomżyńskiej „Solidarności”, a także Akowców, Sybiraków, proboszcza kilku parafii północno-wschodniej Polski. Chociaż był nękany przez bezpiekę, to zawsze niósł umiłowanie polskości, Ojczyzny i wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Obecnie, mimo sędziwego wieku, wciąż walczy o prawdę o Obławie Augustowskiej, a ostatnio także o swoją godność, bo ataków oraz prób skompromitowania Go i deprecjacji wciąż nie brakuje.

Autorka – Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badaczka historii najnowszej, reporterka, poetka. Jest autorką 20 książek, w tym ostatnich: „Obława Augustowska” (Warszawa 2015) wydanej też w języku angielskim „The Augustów Roundup of July 1945”, (USA 2023), „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (Warszawa 2017) i „Było ich 27” (Warszawa 2020) oraz wielu artykułów prasowych i prac naukowych.

Uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010), Brązowym (2014) i Srebrnym (2023) Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.