Stulecie Konopnickiej i jej „Roty” w Minneapolis
W ubiegłym roku minęło 100 lat od pierwszego uroczystego odśpiewania „Roty”, najbardziej znanego utworu Marii Konopnickiej. Minęło też 100 lat od śmierci tej narodowej wieszczki. Polska społeczność w Minneapolis (Minnesota) postanowiła obie te rocznice połączyć i uroczyście uczcić.
W niedzielę, 20 lutego 2011 r., zaprosiliśmy do Minneapolis dr Teresę Kaczorowską z Polski, która zaraz po Mszy św. przedstawiła sylwetkę Marii Konopnickiej – jej dzieciństwo, czasy młodości, lata dojrzałe, twórczość, działalność społeczną i narodową. Po prezentacji dr Teresy Kaczorowskiej można było nabyć książkę jej autorstwa pt. „Maria Konopnicka i Ziemia Ciechanowska”.
W trakcie uroczystości mogliśmy też z radością zawiadomić, że Polska Szkoła Sobotnia z Minneapolis weszła w posiadanie reprintu słynnych Bydgoskich Rękopisów „Roty” Marii Konopnickiej oraz muzyki do niej skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego. Prezentacja tych rękopisów też odbyła się w niedzielę, 20 lutego.
Pomimo gwałtownej śnieżycy, jaka nawiedziła tego dnia Minneapolis, na spotkaniu było około 100 osób. Wykład trwał 50 minut. Przedstawiając sylwetkę wieszczki, życie i jej twórczość, dr Teresa Kaczorowska zaprezentowała wiele ciekawych zdjęć z miejsc, w których Maria Konopnicka przebywała.
Po wykładzie Pani Kaczorowskiej, Ewa Banasikowska przedstawiła otrzymaną kopię rękopisu „Roty” – obok „Mazurka Dabrowskiego” i „Bogurodzicy”, najbardziej patriotycznej polskiej pieśni – wraz z nutami Feliksa Nowowiejskiego, otrzymaną z Bydgoszczy. Kopii tego rodzaju zostało wykonanych zaledwie 100, a Polska Szkoła Sobotnia z Minneapolis jest jedyną w USA ją posiadającą.
Na zakończenie odbył się wzruszający konkurs śpiewania „Roty”. Wystąpiło w nim 15 uczestników, w tym również Chór Topola. Za udział w konkursie śpiewania „Roty” wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy. W sumie była to dobra lekcja języka polskiego, patriotyzmu, wspólnoty i narodowych tradycji.
Niedzielna uroczystość była sponsorowane przez Komitet Polski, PACIM (Polish American Cultural Institute of Minnesota), Polska Szkole Sobotnia I Kurier Polski of Minnesota
Anna Franzen
Minneapolis