Przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP
Teresa Kaczorowska została przewodniczącą Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wybrano ją zdecydowaną większością głosów na zebraniu 3 października 2012 roku, w Domu Prasy przy ul. Foksal w Warszawie, stosunkiem głosów 20:2, przy 2 wstrzymujących się.
Oto pierwsze oświadczenie Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pod jej kierownictwem.
Warszawa, 3 października 2012 r.
Klub Publicystyki Kulturalnej
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Oświadczenie
Członkowie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP wyrażają stanowczy protest przeciw kampanii niektórych członków naszego środowiska, wymierzonej w Prezesa SDP – Krzysztofa Skowrońskiego. Przypisywanie Panu Prezesowi u d z i a ł u w dwóch ważnych bieżących wydarzeniach z życia politycznego – debacie ekonomicznej, zorganizowanej z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości oraz zaprezentowaniu przez tę partię własnego kandydata na premiera ewentualnego przyszłego rządu – jest próbą tworzenia tzw. faktów prasowych.
Krzysztof Skowroński jest szefem najważniejszej i najliczniejszej organizacji ludzi mediów w naszym kraju. Jest więc niejako I Dziennikarzem III RP. Zwrócenie się przez Prawo i Sprawiedliwość właśnie do niego z prośbą o poprowadzenie w charakterze gospodarza i moderatora ww spotkania jest czymś naturalnym, jest właśnie dowodem, że obecny prezes SDP postrzegany jest jako dziennikarz niezależny. Uznanie przez – niewielką! – grupę dziennikarzy, że Prezes, prowadząc wspomniane spotkania, zadeklarował się politycznie, że się zaangażował, że się upartyjnił, dowodzi całkowitego niezrozumienia pojęcia niezależności dziennikarskiej, co u ludzi z dużym stażem zawodowym może co najmniej dziwić.
Przywoływanie w tym kontekście 21 art. Statutu SDP jest więc pozbawione sensu. Ważne natomiast, aby protestujący przynajmniej zajrzeli do art. 10 tegoż Statutu. A wspomina on o powinności relacjonowania i informowania społeczeństwa przez dziennikarza – członka SDP o najważniejszych sprawach życia publicznego. Wszystkie bez wyjątku media krajowe i część zagranicznych jednoznacznie uznały wydarzenia, o których mowa, za najważniejsze w
ostatnim czasie.
W swoim oświadczeniu prezes SDP, Krzysztof Skowroński, wspomniał, że naszemu środowisku potrzebna jest debata o granicach wolności słowa i ramach, które wytyczają pojęcie dziennikarskiej niezależności. Akcja, podjęta przez grupę członków SDP, wymownie dowodzi, jak bardzo takie debaty są potrzebne.
Klub Publicystyki Kulturalnej zwraca poza tym uwagę, że dziennikarstwo nigdzie na świecie nie było i nie jest traktowane jako zawód apolityczny. A zatem wszyscy dziennikarze na świecie – z racji kontaktów ze światem polityki oraz relacjonowania głównych faktów politycznych – są dziennikarzami politycznymi. Inne myślenie jest po prostu absurdem, brakiem rozumienia, oraz zdecydowanego upartyjnienia tych, którzy tę niepotrzebną i żenującą akcję wszczęli.
Członkowie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP – na zebraniu 3 października 2012 roku -, jednogłośnie zaprotestowali przeciw kampanii, wymierzonej w dobre imię i wysoki profesjonalizm prezesa Krzysztofa Skowrońskiego. Podczas spotkania wyrażono głęboką satysfakcję, że na czele naszej organizacji stoi człowiek, cieszący się autorytetem moralnym i wysoką oceną jego profesjonalizmu.
Prezes Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP,
dr Teresa Kaczorowska