Jesień Poezji z Posłem Prawdy

Jesień Poezji z Posłem Prawdy

Po raz pierwszy w historii uczestnicy Ciechanowskiej Jesieni Poezji odwiedzili nie tylko Ciechanów i Opinogórę, ale też Gołotczyznę. Tegoroczna, już XIII z kolei Jesień, przebiegała pod znakiem Aleksandra Świętochowskiego oraz kilku jubileuszy.

Jak co roku Ciechanowska Jesień Poezji (CJP) stanowiła preludium do Warszawskiej Jesieni Poezji, w tym roku już XXXVII. Na Ziemi Ciechanowskiej trwała dwa dni (8-9 października), pierwszy dzień był Ciechanowsko-Gołotczyźniany, drugi – Opinogórski. CJP – jako duża i z długimi tradycjami międzynarodowa impreza – przyciągnęła jak zwykle nie tylko wielu miejscowych ludzi pióra, ale także gości z kraju i zza granicy. Przybyli w tym roku: Bożena Kilanowski (Kanada), Józef Pless (Niemcy), Geza Cseby (Węgry), Elżbieta Olszewska-Schyling (Piaseczno), prezesi dwóch Oddziałów ZLP: Szczęsny Wroński z Krakowa i Stanisław Nyczaj z Kielc; z Warszawy przyjechali Aleksander Nawrocki i Kazimierz Świegocki (tegoroczny laureat Nagrody Norwida). Byli też jurorzy: spoza Ciechanowa Roman Śliwonik i Bohdan Zadura, oraz reprezentant Ciechanowskiego Oddziału ZLP – Stanisław Kęsik..

Doroczne święto poezji zaczęło się jak co roku od spotkań autorskich w 10 ciechanowskich uczelniach i szkołach średnich. Wszędzie literatów witano gorąco, w sumie udział w bezpośrednich spotkaniach z pisarzami wzięło udział ponad 1000 uczniów i studentów. W tym samym czasie Aleksander Nawrocki prowadził w Kawiarni Artystycznej Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie warsztaty poetyckie dla młodych poetów.

Po obiedzie wszyscy wyjechali do oddalonego o 10 km Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyznie, gdzie w Dworku A. Świętochowskiego „Krzewnia” odbyła się najpierw promocja najnowszego numeru „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” (nr 10), zatytułowanego „Z Posłem Prawdy”. Periodyk ten jest od 1999 r. wydawany przez Ciechanowski Oddział Związku Literatów Polskich i finansowo wspierają jego druk samorządy, w tym wojewódzki. Promocja tego rocznika jest zawsze uroczysta, w różnych miejscach (w zależności od wiodącego w danym roku tematu pisma), z licznym udziałem gości.

W środę, 8 października, też przybyła większość z 42 autorów Zeszytów, reprezentanci władz samorządowych, na czele z dyrektorem ciechanowskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego Piotrem Wójcikiem. Prelegentem był kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie Jarosław Wałaszyk, który przybliżył historię pobytu i związki A. Świętochowskiego z Gołotczyzną, zbiory Muzeum, a potem oprowadzał po pięknej, a większości gościom nieznanej placówce. Uczestnicy CJP odwiedzili też grób Posła Prawdy na miejscowym cmentarzu oraz kościół, gdzie 70 lat temu odbył się jego uroczysty pogrzeb (przyjechał nawet bezpłatny specjalny pociąg z Warszawy z 600 gośćmi).

W Gołotczyźnie, ale już w Dworku A. Bakowskiej (muzy A. Świętochowskiego) odbyła się również Noc Poetów (po raz pierwszy!). Rozpoczęła się jubileuszowo, bo od 80. urodzin znanego aktora i recytatora poezji Wojciecha Siemiona z Petrykoz, który współpracuje z ciechanowskimi literatami (m.in. w przywracaniu pamięci M. K. Sarbiewskiego), stąd wyprawiono mu swoisty benefis. Jubileusz Wojciecha Siemiona uświetniła promocja książki Józefa Plessa pt. O Wojtku Siemionie. A później zebrani poeci – goście i miejscowi – prezentowali niemal do północy swoje wiersze. Towarzyszył im piękny koncert „Gdy gaśnie milion słów” w wykonaniu Karoliny Żmijewskiej (sopran), Grzegorza Barygi (baryton) i Aleksandra Dahila (fortepian).

Czwartek, 9 października, był Dniem Opinogórskim. Pisarze złożyli kwiaty na grobie Zygmunta Krasińskiego w katakumbach opinogórskiego kościoła, zwiedzili Muzeum Romantyzmu i otaczający park, zachwycając się jego niedawną rewitalizacją, nowym Dworem Krasińskich i stałą w nim ekspozycją „Romantyzm polski” oraz imponującymi planami rozwoju instytucji (opowiedzianymi przez obecnego dyrektora Romana Kochanowicza). Po raz pierwszy w nowych wnętrzach Dworu Krasińskich rozstrzygnięto jubileuszowy, bo XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”. Wpłynęło 111 zestawów wierszy i jury (Bohdan Zadura, Roman Śliwonik i Stanisław Kęsik), podkreśliło duże zainteresowanie konkursem w całym kraju, długie tradycje oraz wysoki poziom nadesłanych wierszy.

– Jak byłem młody też uczestniczyłem w konkursach poezji. Wiedziałem bowiem, że nagroda w nich jest bardziej w ocenie obiektywna niż opublikowanie wiersza w prasie literackiej. Sądzę, że sytuacja ta nie zmieniła się do dziś. Dzięki temu mogę być dzisiaj w tak ważnych miejscach dla literatury polskiej jak Opinogóra, czy Gołotczyzna – mówił przewodniczący jury Bohdan Zadura, poeta redaktor naczelny miesięcznika „Twórczość”.

Zadura, w swoim ciekawym wystąpieniu, podał również parę definicji poezji, np.: Dobra poezja to język ostatniej szansy, zrozumienia siebie, podzielenia się sobą z kimś… To rodzaj gry z czytelnikiem… Poezja to niespodzianka… Dodał też, że z tekstów napływających na konkursy można się wiele dowiedzieć, choćby tego, że poezja nie jest oderwana od życia, a go raczej odzwierciedla i pokazuje prawdę. Gratulując laureatom życzył, aby ten konkurs w ich artystycznej biografii zapisał się dobrze, a jurorzy byli kiedyś dumni ze swego werdyktu.

Z kolei Roman Śliwonik, autor 17 książek poetyckich, laureat wielu nagród, podkreślił, że werdykt jury był zgodny, a wiersze w jubileuszowym konkursie ciekawe i oryginalne. – Nie było w nim wierszy rażąco złych, wierszy felietonów, tak dziś modnych. Widać, że poeci mają dość medialnej papki i podjmują próby ocalenia. W Polsce poezję pisze prawie pół miliona ludzi, ale nie wszyscy wiedzą, że wiersz powinien mieć swoją tajemnicę, podwójną rzeczywistość – przekonywał Śliwonik.

Trzy pierwsze nagrody w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Opina” otrzymali: Arkadiusz Stosur z Krakowa (1000 zł), Piotr Macierzyński z Łodzi (800 zł) i Czesław Markiewicz z Zielonej Góry (600 zł). Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce opinogórskiej jurorzy przyznali Wiesławowi Przybyle z Łodzi za utwór „Zygmunt Krasiński pisze list do ojca” (500 zł), zaś za wiersz o tematyce ciechanowskiej – dla Marianny Olkowskiej z Ciechanowa za „Spacer po Ciechanowie” (500 zł). Trzy równorzędne wyróżnienia po 500 zł przypadły: Andrzejowi Ziobrowskiemu z Nowej Huty, Agacie Chmiel z Zagorzyc Dworskich i Justynie Fruzińskiej z Łodzi.

XIII Ciechanowską Jesień Poezji zamknął w Opinogórze koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu laureatów konkursu oraz Edyty Bojkowskiej (śpiew) i Andrzeja Kaluszkiewicza (fortepian) z Ciechanowa. Odbyła się też promocja tomu pt. O Laur Opina – z poezją laureatów 10 ostatnich konkursów „O Laur Opina” (z lat 1999-2008).

Książkę tę wydał Ciechanowski Oddział Związku Literatów Polskich, Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wydawcy ci, bok Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Oddział Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, byli też organizatorami CJP, współfinansowanej przez samorządy wszystkich szczebli, w tym wojewódzki.