Dyskusja miała temat „Pozytywizm czy romantyzm – jaką drogą pójdzie Europa?”. Uczestniczyli w niej (w realu): pisarka dr Teresa Kaczorowska, dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski i dyrektor ZCKR w Gołotczyźnie Marek Rutkowski oraz zdalnie prof. Jan Żaryn. Temat poruszony właśnie w Gołotczyźnie, która jest nazywana „laboratorium polskiego pozytywizmu” okazał się nie tylko bardzo aktualny (w Polsce i w Europie), ale i adekwatny na Ziemi Ciechanowskiej.
W Gołotczyźnie osiedlił się bowiem i tworzył twórca polskiego pozytywizmu Aleksander Świętochowski, który przybył tu z Warszawy za swoją muzą Aleksandrą z Sędzimirów Bąkowską na swoje ostatnie 30 lat życia i razem z nią wdrażał w życie swoje pozytywistyczne ideały, m.in. zakładali szkoły i szerzyli oświatę dla wiejskiej młodzieży.
Z kolei w odległości zaledwie 10 km od Gołotczyzny znajduje się Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, z prochami trzeciego wieszcza Zygmunta Krasińskiego w kryptach opinogórskiego kościoła – było to więc znakomite miejsce na taką dyskusję, jedyne takie w Polsce, i w Europie.
Dyskusję panelową a także całość Retrospektywy NNW w Gołotczyźnie możemy obejrzeć na stronie www.festiwalnnw.pl